1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji
  3. İstenmeyen SMS Engelleme Nasıl Yapılır?
Trendlerdeki Yazı

İstenmeyen SMS Engelleme Nasıl Yapılır?

İstenmeyen SMS Engelleme Nasıl Yapılır
1

İstenmeyen SMS Engelleme Nasıl Yapılır?

İstenmeyen SMS‘ler günümüzde telefon kullanıcılarının en büyük sorunlarından ve gerçekten çok can sıkıcı bir hal alabiliyor. Bundan kurtulmak ise çok basit: Engellemek.

iOS Telefonlarda SMS Engelleme Nasıl Yapılır?

Eğer bir iPhone telefon sahibiyseniz ve siz de istenmeyen SMS’lerden muzdaripseniz çok basit bir şekilde bu durumun önüne geçebilirsiniz. İstenmeyen SMSleri engellemek için ilk olarak mesajlar uygulamasına girmeniz gerekmekte. Uygulamaya girdikten sonra engellemek istediğiniz yazışmaya girmeli, mesajı atan kişinin ismine veya numarasına dokunmalısınız. Daha sonra karşınıza çıkan seçeneklerden Bilgi(info)  sekmesine dokunup ekranın altına inin. Karşınıza çıkan “Uyarıları Gizle” butonunu açık hale getirin. Böylece o kişiden/numaradan mesaj gelmesini engellemiş olacaksınız.

iOS Telefonlarda SMS Engelleme Nasıl Yapılır
iOS Telefonlarda SMS Engelleme Nasıl Yapılır

B Kodu İle BTK SMS Engelleme Nasıl Yapılır?

2016 yılıyla hayatımıza giren “B” kodu kurumlardan gelen SMS’lerin sonunda bulunuyor. BİTK yani Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu’nun vermiş olduğu bu kodlar, gönderdikleri spam mesajlarla kullanıcıları rahatsız eden kurumların önüne geçmeye yarıyor. Bu kodu kullanmak için ifade engelleme bölümüne girip engellemek istediğiniz kurumun gönderdiği mesajın sonunda bulunan kodu yazmanız gerekmekte. Böylece o kurumdan istenmeyen SMS almanın önüne geçebilirsiniz.

pexels freestocksorg 34407 3 2
Önerilen Yazı
Kaliteli Vakit İçin YouTube Kanal Önerileri

Android Telefonlarda SMS Engelleme Nasıl Yapılır?

Android cep telefon kullanıcılarının istenmeyen SMS’leri engellemesi de en az iOS kadar kolay. Engelleme işlemini yapmak için “Mesajlar – Ayarlar – Mesajları Engelle” adımlarını izlemelisiniz. Daha sonra SMS gönderen numarayı/numaraları elle girebilir veya gelen kutusundan seçebilirsiniz. Eğer size gelen mesajda, mesajı gönderen kişinin numarasını göremiyorsanız yine “Mesajları Engelle” sekmesinin altında bulunan, daha önce de bahsettiğimiz “İfadeleri Engelle” sekmesine dokunup mesajı gönderenin başlığını girebilirsiniz. Böylece engelleme işleminiz tamamlanmış olacaktır.

Android Telefonlarda SMS Engelleme Nasıl Yapılır
Android Telefonlarda SMS Engelleme Nasıl Yapılır

E-devlet Üzerinden Şikayet Ederek Engelleme

Cep telefon kullanıcıları, kendilerinden izin alınmadan gönderilen mesajları Gümrük ve Ticaret Bakanlığına bağlı “Ticari Elektronik İleti Şikayet Sistemi”ne şikayet edebiliyor.Bunu yapmak için ”tiss.gbt.gov.tr”ye e-Devlet kullanıcı adı ve şifresiyle girmeniz gerekmekte. Burada karşınıza “SMS şikayeti yap”, “Sesli Arama şikayeti yap” ve “e-posta şikayeti yap” şeklinde 3 adet seçenek çıkacak. Şikayetinizin ilgili olduğu sekmeyi seçip şikayet edeceğiniz iletinin tarihi, saati, başlığı, içeriği gibi sizden istenen bilgileri girmelisiniz. Böylece SMS şikayet başvurunuz tamamlanmış olacak.

Benzer içerikler için Teknoloji kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Ben Anıl, şu anda İstanbul Okan Üniversitesi Yazılım Mühendisliği (EN) Bölümü öğrencisiyim. Bireysel & Arkadaşlarımla birlikte projeler oluşturuyorum. InFreza'nın kurucu ortaklarından birisiyim. InsForVision'u oluşturma amacım ise insanlarla daha rahat ve samimi olarak herkesin gelişimine yardımcı olmak. Hep beraber yaptığımız bilgi paylaşımlarıyla buna ulaşacağımıza inanıyorum.

Yorum Yap